Kastamonu tarihi kadar çok eski bir yerleşim yeri olan Seydiler’e Belediye Başkanı seçilen Mehmet Erdoğan, Seydiler’i turistlerin uğrak yeri yapmada kararlı.

Şerife Bacı Anıtı’nı yeniden restore ettiren Başkan Erdoğan, Şehit Şerife Bacı’nın ülke çapında nam salmış bir kadın kahramanımız olduğunu ifade ederek, amacının Seydiler’i değeriyle öne çıkarmak olduğunu söyledi.

KGC’YE ZİYARET

Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Ziyaretinde Basın Müzesini gezen Başkan Erdoğan, zamanda yolculuk yaptığını ifade ederek Kastamonu’da görev yapan tüm basın emekçilerine görevlerinde başarılar diledi. Cemiyetin şeref defterini de imzalayan Başkan Erdoğan, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Balcı ile bir süre sohbet ederek ilçe de yapmak istediği projelerden bahsetti.

“BÖLGENİN EN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞI TARIM VE HAYVANCILIK”

Bölgenin en önemli geçim kaynaklarından birisinin hayvancılık olduğunu ifade eden Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, “Büyükbaş hayvancılık ve süt besiciliği bölge hayvancılığında önemli bir yer tutuyor. Seydiler’in 24 bin 100 hektarlık yüzölçümünün 12 bin 100 hektarı ekilebilir alan. Ekilebilir alanın ise yaklaşık 2 bin hektarı sulanabilir. Beyler Barajı’nın yapımı ve sulama kanallarının devreye girmesiyle sulanabilen alan her geçen gün artmaktadır. Özellikle son yıllarda yem bitkileri üretiminde de önemli artışlar gözlemleniyor. Bölgemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan seracılık, önümüzdeki yıllarda halkın aile bütçelerine önemli katkılar sağlayacağı yeni bir alan olacak. Tarım işlerinde bölgenin tamamına yakın kesiminde modern tarım araçları kullanılmakta” dedi.

“ŞERİFE BACI’NIN DEĞERİ TARİF EDİLEMEZ”

Seydiler halkının Kurtuluş Savaşı sırasında kadını ve erkeği ile savaştığını ve her köyden şehitler verildiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, “Erkekleri cephede çarpışan Seydilerli kadınlar İnebolu’dan Ankara’ya cephane sevkinde de önemli görev almış, kağnı arabaları ile genç ihtiyar demeden vatan savunmasında görev üstlenmiştir. Karabahtı’nın Reşide ile Şehit Şerife Bacı önemli değerlerimizdir. Mustafa Kemal Atatürk 25 Ağustos 1925’te Seydiler’e gelmiştir. Seydiler’e gelen Atatürk ve beraberindekilere ayran ikram edilmiştir. Her yıl 25 Ağustos’ta Seydiler’de törenler yapılır. Ata’nın ilk geliş yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanır. Seydiler için Şehit Şerife Bacı’nın değeri ise tarif edilemez” diye konuştu.

“SEYDİLER’İN ADINI DÜNYAYA

DUYURMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda yapılan restorasyon çalışmalarından da bahseden Başkan Erdoğan, Şerife Bacı’nın Türk kadınının simgesi olduğunu söyledi. Erdoğan, “Şerife Bacı Anıtı ilçemiz için büyük önem taşıyor. Anıtın etrafını güzelleştirdik ve yenileme çalışması yaptık. Aynı çalışmayı Belediyemizin önünde ki anıtta da yaptık. Şerife Bacı Anıtı’nı görmek için gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz oluyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizle anıtta bir araya geliyoruz. Seydiler’in adını dünyaya duyurmak için yaptığımız çalışmalar devam edecek” açıklamasında bulundu.