İnşaat Yapı Ruhsatı

İNŞAAT YAPI RUHSATI İÇİN GEREKLİ BELGE VE İŞLEMLER

1- İNŞAAT YAPILACAK ARSAYA AİT TAPU SENEDİ İLE BELEDİYE İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNE MÜRACAAT EDEREK İMAR DURUM BELGESİNİN ÇIKARTTIRILMASI VE YAPILACAK İNŞAATA AİT ÖN BİLGİLERİN ALINMASI.

2-İMAR DURUM BELGESİ İLE BELEDİYEMİZ SINIRLARI İÇERİSİNDE VE BELEDİYEMİZDE FENNİ MESULLÜĞÜ BULUNAN MİMAR VE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÜROLARINDAN BİRİSİ İLE ANLAŞARAK RUHSAT İÇİN GEREKLİ PLAN,PROJE VE EKLERİNİN HAZIRLATTIRILABİLMESİ İÇİN ZEMİN ETÜDÜ YAPILARAK ETÜD SONRASI ÇIKAN DEĞERLERE GÖRE STATİK HESAP VE PLAN PROJELERİ HAZIRLATTIRILARAK RUHSAT DOSYASI İLE İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNE İNŞAAT SAHİBİ VEYA VEKİLİ TARAFINDAN MÜRACAAT EDİLMESİ.

3- MİMARLAR ODASI VE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI VİZESİNDEN SONRA RUHSAT PROJESİ İNCELENEREK,YAPILACAK OLAN KAT SAYISINA GÖRE RUHSAT HARCI YATIRILACAK.

4-RUHSAT HARCI YATIRILDIKTAN SONRA,İNŞAAT YAPI RUHSATI DOLDURULARAK,İLGİLİ İMZALARI VE FENNİ MESULLERE AİT İMZALAR BİTİRİLEREK RUHSAT ALINMIŞ OLACAKTIR.

5- ALINAN İNŞAAT YAPI RUHSATI SSK İŞLEMLERİ BAŞLATILMAK KAYDIYLA 2(İKİ)YIL İÇERİSİNDE İNŞAATA BAŞLANACAK RUHSAT SÜRESİ 5(BEŞ)YILDIR.

6- İNŞAATA BAŞLANIP,KALIP VE DEMİR YAPILDIKTAN SONRA BELEDİYEMİZ TEKNİK ELEMANLARINCA TEMEL KONTROLU YAPILIP TEMEL VİZESİ YAPILMADAN TEMEL BETONU ATILMAYACAKTIR.

7- TEMEL VİZESİNDEN RUHSAT ALINMIŞ KATLARIN HASIR BETONLARINDAN ÖNCEDE DEMİR KONTROLU YAPTIRILACAKTIR.